“20 yıl sonra bile geldiğimizde, Armada’yı hiç değişmemiş bir şekilde bulmak ve evlilik yıl dönümümüzü ilk günkü tazeliği ve heyecanıyla kutlamak istiyoruz.” diyor Armada’da hayatlarını birleştirmiş konuklarımız.

Armada düğünleri, evlenecek çiftin hayatları boyunca hep gülümseyerek hatırlayacağı kalıcı bir hatıraya dönüşür. Roman’larla görkemli karşılama törenimizden, kına gecesine; özel Ahırkapı Şerbeti sunan şerbetçilerimizden, turşucumuza; seyyar ikram arabalarımızdan, davetlilerinizi gezdirebileceğiniz İstanbul’un en eski Mercedes otobüsüne; evinizden otelimize kadar sizi taşıyacak, eski model kırmızı renkli Ford marka arabamızdan, üzerine adlarınızın baş harfleri işlenmiş ilk ortak yastığınıza kadar İstanbul yaşam kültürünün tüm inceliklerini bir arada bulacağınız “Armada’da İstanbul Düğünleri”, belleklerden hiçbir zaman çıkmayacak ve kalıcı mutlulukların bir simgesi olacak.

İste size özel sunduğumuz Armada geleneklerinden bazıları:

Gelini Birlikte Alalım…

“50-60’lı yıllara ait Klasik araba” ile Gelin alma!
“0321 H Mercedes Benz ’’ –İstanbul’un restore edilmiş en eski otobüsü– ile “Gelin Ailesi”ni alma.
“Tekne’’ ile denizden Gelin alma…

Gelini Birlikte Karşılayalım…

Gelin ve Ailesini Ahırkapı İskelesi’nde veya otelin girişindeki Arnavut kaldırımlarında
Ahırkapı Romanları eşliğinde ‘’Roman”tik Karşılama…

Simgesel Dilek Ağacımız: “Nahıl”

Armada Otel, kurulduğu 1994 yılından bu yana “İstanbul tarzı yaşam kültürü”nü canlandırmak için çeşitli çalışmalar yapmış ve yapmaktadır. “Nahıl” geleneğinin çağdaş İstanbul yaşamına yeniden kazandırılması da bunlardan biridir.

Divan edebiyatında yeri olan “Sürnâme”lerde, padişahlar ve saray ileri gelenlerinin düğünler dolayısıyla verdikleri armağanlar, ziyafetler, kurulan otağlar, halka açık eğlenceler yanında etrafta gezdirilen süslü “Nahıl”lar da anlatılır. Osmanlı şenliklerinde ilk kez 15. Yüzyılda yer alan ve sonraları saray düğünlerinin mumu işlevi de yüklenen “Nahıl”, Anadolu kırsal kültüründe ise bez ve kâğıttan yapılıp, gezdirildikten sonra yakılırdı.

Armada ilk “Nahıl”larını, Türkiye’de ÇEKÜL Vakfı tarafından İstanbul ve Mudanya’da düzenlenen etkinliklerde doğayı ve ağaçları simgelemek amacıyla oluştururken, “Nahıl” daha sonraki yıllarda yine Armada’nın öncülüğünde Ahırkapı’da düzenlenen Hıdrellez şenliklerinin de vazgeçilmez bir ögesi oldu. Armada nahılları, artık halkın simgesel dilek ağacına dönüşmüştü.

Armada Otel, 2002 Nisan’ında yaptırdığı o iki nahılı, bugün Hıdrellez’in dışında da olumlu duyguların ve ortak emeklerin simgesi olarak günümüz yaşamına taşımış ve işlev kazandırmıştır.

Yıllar önce hayata geçirdiğimiz bu geleneği, bugün Armada düğünlerine de taşıyor, evli çiftlerin ve misafirlerinin olumlu duygu ve dileklerine tercüman oluyoruz.

Gelin Hamamı...

Dilerseniz, Armada Otel’e yürüme mesafesinde olan tarihi Çemberlitaş Hamamı, düğünden önce veya sonra gelinin yorgunluk atması ve ferahlaması amacıyla düğün paketinize eklenebilir.

“İstanbul Aşkı” Fotoğraf ve Film Çekimleri:

Armada’da evlenenler, düğünden önce bir fotoğrafçıya gidip resim çektirmek yerine, İstanbul’a duydukları aşkı, Armada ve çevresinde belgelemektedirler. Bugün pek çok Avrupa ülkesinde düğünden önce şehrin tarihi merkezindeki anıt yapıların çevresinde fotoğraf çektirme geleneğini sürdürülmekte. Bu geleneği Türkiye’de uygulamak isteyen çiftler de Armada Teras’ta tarihi yarımadayı, Ahırkapı Sokak’ta tarihi şehir surlarını arkalarına alarak bu geleneği kolayca yaşayabiliyor. Armada, Teras manzarası ve Armada iç mekân dekorunun yanı sıra, dış mekân çekimlerinin vazgeçilmez fonları olan Arnavut Kaldırımları, Ahırkapı İskelesi, Tarihi Ahırkapı Sokakları, Sultanahmet Camii ve Ayasofya çevresi, kırmızı, üstü açık arabada gelin-damat gibi kareleri artık bir klâsik hale getirdi. Siz de bu ortamları düğün gününüzde bizim seçtiğimiz veya sizin davet edeceğiniz fotoğraf sanatçıları ile kendi “İstanbul Aşkı” albümünüze taşıyabilirsiniz.

Organizasyon Hizmetleri:

Armada Organizasyon Ekibi; masa düzeniniz, çiçekleriniz, fotoğraf çekiminiz, müzikleriniz, temalı düğün planınız ile ilgili olarak düğün davetinizin her aşamasında sizlere destek verecektir.